רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי בקנדידה על פי עקרונות הרפואה האיורוודית

 

קנדידה היא פטריית שמר שמשתייכת לקבוצת החיידקים הטובים, אלה שאנחנו שמחים על הימצאותם בגופנו. אלא שלעתים, בשל סיבות שונות, הקנדידה משנה את טבעה והופכת לפטריה שמזיקה לנו. בימים כתיקונם הקנדידה לוקחת חלק בתהליך העיכול ובהגנה מפני מזהמים. מקום מושבה הוא פלורת המעי אולם כשהיא הופכת למזיקה, היא יוצאת מגבולות מערכת העיכול ומגיעה למקומות שונים בגוף, שהנפוץ שבהם הוא הנרתיק הנשי (vagina).

 

בעיות עיכול רבות מתחילות בגלל קנדידה לא מטופלת. אצל נשים הקנדידה תהיה לרוב גם ואגינלית ואז יופיעו סימפטומים כמו גירודים, אדמומיות באזור הנרתיק, הפרשות ואגינליות, כאבים בזמן קיום יחסי מין ואי נוחות כללית באזור. שטיפות ואגניליות כימיות יכולות גם הן לגרום להתפתחות או החמרת קנדידה.

 

הסיבות להתפרצות הקנדידה והפיכתה מפטריית שמר מועילה וחביבה לפטרייה מזיקה כוללות בראש ובראשונה שימוש תכוף באנטיביוטיקה, שכידוע מפירה את איזון החיידקים בפלורת המעי. גם סטרס מתמשך ולחץ נפשי יכולים לגרום להתפרצות קנדידה, כמו גם נטילת גלולות למניעת הריון, סטרואידים, תרופות נגד צרבת וכמובן דיאטה עתירת מזון מתועש עשיר בפחמימות ריקות וסוכרים פשוטים. השילוב של דיאטה כזו, יחד עם נטילת אחת מהתרופות הנ"ל (גלולות אצל נשים), בתוספת קצת מתח נפשי והרבה מדי שעות עבודה ביום – הם מתכון מנצח לעידוד הקנדידה המסוג המזיק. גם אכילת יתר של בשר, עוף ובכלל מוצרים מן החי המפוטמים באנטיביוטיקה יכול לגרום להופעת קנדידה. יש נשים המפתחות קנדידה הריונית, קנדידה המופיעה במהלך ההריון.

 

במקרים קיצוניים של קנדידה לא מטופלת במשך שנים רבות יכול להיווצר מצב של מעי דולף. במצב זה הקנדידה חודרת את דופן המעי וגורמת לפסולת ולאוכל לא מעוכל לחדור לזרם הדם. במקרה זה, בנוסף לסימפטומים שצויינו יופיעו גם פריחות על העור, אלרגיות ועוד.

 

 

סימפטומים המעידים על הימצאות קנדידה:

 

  • תשוקה חזקה לסוכרים
  • חולשה כללית
  • נפיחויות, גאזים, כאבי בטן לאחר עיכול
  • שלשולים או צואה רכה. לעתים גם צואה רירית. במקרים מסוימים גם עצירויות
  • פריחות וגרד על העור
  • גירוד ותחושת שריפה באזור הנרתיק אצל נשים וכתוצאה מכך גם קושי בקיום יחסי מין

 

טיפול טבעי בקנדידה:

 

הטיפול בקנדידה חייב להיות משולב ולכלול שינוי תזונתי מקיף. ראשית יש להימנע מסוכרים פשוטים ופחמימות ריקות דוגמת מאפים, גבינות, לחם לבן, גלידות, קטשופ, אלכוהול, קפה ודומיהם ולעבור לדיאטה מזינה הכוללת דגנים מלאים, קטניות, ירקות מבושלים, עלים ירוקים ומעט פירות. על התזונה להיות עשירה בסיבים תזונתיים. בנוסף, יש להמעיט / להימנע ממזון מהחי, שכן הוא שוהה זמן רב יותר במעי ויכול לתסוס, בייחוד כשהעיכול ממילא אינו פועל כראוי.

 

יש לנקוט בדיאטה 'אנטי פטרייתית' ולהימנע מכל מה שעבר התססה, כגון יוגורט, גבינות קשות מיושנות, רוטב סויה, מלפפונים כבושים וחומצים למיניהם, כמו חומץ בלסמי או חומץ יין. יוצא דופן בעניין הכבושים הוא הכרוב הכבוש, שלמרות היותו כבוש, הוא מועיל מאוד למערכת העיכול ומכיל כמויות אדירות של פרוביוטיקה טבעית (בעיקר חיידקי לקטובצילוס), בייחוד אם הוא עשוי כהלכה, בתסיסה אנאירובית, כלומר ללא חדירת חמצן לצנצנת.

מלבד זאת, לכרוב עצמו יש סגולות ריפוי הקשורות במערכת העיכול, בשל תכולת הגלוטמין הגבוהה שבו, שמעודד סינתיזה של חומר נוסף (מוצין) המגן על הריריות במעי. בכרוב יש גם תכולת סיבים גבוהה יחסית, וזוהי עוד תרומה שלו לשיפור העיכול. מחקרים מצאו כי הגלוטמין מאריך את תאי הווילי במעי ומעבה את הרירית. 

 

את הדיאטה נוגדת הקנדידה הספציפית יש כמובן להתאים לדושה, הטיפוס המולד (ואטה, פיטה, קאפה), מצבור הנטיות הגופניות והנפשיות של האדם. כמו בכל מחלה אחרת, גם הקנדידה תבוא לידי ביטוי מעט שונה אצל כל טיפוס ואת הטיפול הספציפי יש להתאים לכל מטופל באופן אישי.

 

מבחינה איורוודית הטיפול יתרכז בהגברת האגני, אש העיכול, וניקוי מצבורי האמה (הרעלים) שהצטברו במערכת העיכול. מלבד השינוי התזונתי, שחשוב מאוד לניקוי הקנדידה ושמירה על העיכול, יש מספר צמחי מרפא ותרופות טבעיות שיכולים לסייע.

 

בשלב ראשון יש ליטול פרוביוטיקה, בקפסולות או כפי שכתבתי, באמצעות כרוב כבוש, כדי לשקם את פלורת המעי מחדש.

 

צמחי המרפא האיורוודיים שטובים למצבי קנדידה כוללים חלתית (Asfoetida), וידאנגה (Embelia ribes) - צמח מצוין לפרזיטים במע' העיכול ופלפל קאיין (Cayenne). את צמחי המרפא יש כמובן להתאים באופן צפציפי לטיפוס המולד.

 

שמן האורגנול הוכח כיעיל לטיפול בקנדידה כמו גם תמצית זרעי אשכולית (G.S.E), שמכילה אוקטיבין, חומר פעיל הנלחם בפטריות.

 

למיטיבי הלכת מומלץ לעשות צום של 3-4 ימים, בפיקוח של מטפל מוסמך בלבד. טיפול באמצעות צום יכול לסייע מאוד.

 

 

 

ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

 

 

share