רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי בעצירות על פי עקרונות הרפואה האיורוודית

 

מערכת עיכול תקינה היא המפתח לבריאות ואיזון לפי האיורוודה. לאדם בריא ומאוזן אמורה להיות מדי יום יציאה קלה, ללא שימוש בחומרים כלשהם, לרבות צמחים, סיגריות או קפה. המרקם, האופי והאיכות משתנים לפי הטיפוס המולד. 

 

צואה במצב תקין צריכה לצוף על פני המים - כאשר היא שוקעת הדבר מעיד על ריבוי אמה (רעלים) בגוף. מצב של עצירות מוגדר כאשר אין יציאה מדי יום. עצירות כרונית היא מצב שבו אין יציאה למשך 3 ימים ויותר. בשני המקרים יש לטפל בבעיה, שכן מצב בו הצואה נותרת במעי הגס ולא מתפנה מהגוף גורמת לרעילות בגוף ולהצטברות של אמה, שעלולה לגרום לבעיות נוספות אחרות. 

 

עצירות היא בעיה הנפוצה אצל טיפוסי ואטה (אוויר), המאופיינים בקור ויובש או אצל אנשים עם הפרעת ואטה, כלומר אנשים הנתונים במתח נפשי גבוה, עודף, תזיזיתיות מחשבתית, חשיבה מרובה, חרדות ואורח חיים בלתי סדיר המגביר את הדושה ואטה.

 

בזמן עצירות הדושה ואטה עולה ועימה גוברות בגוף ובתודעה איכויות של קור ויובש, הגורמות לייבוש הצואה ועצירתה בגוף. לרוב במצבי עצירות יופיעו גם תחושת נפיחות בבטן וגאזים ולעתים גם ריח רע מהפה, הנובע מעודף הרעלים שנצברים בגוף. בנוסף עלולים להופיע גם כאבי ראש, מיגרנות, כאבי בטן וחוסר נחת מנטלי.

 

אורח חיים לא מסודר (אכילה בשעות לא סדירות, שינה בשעות לא סדירות, שעות עבודה רבות מאוד וכן הלאה), מתח נפשי ותזונה המגבירה ואטה (יובש ונוקשות), כמו למשל קרקרים, לחם וקטניות - הם הסיבות העיקריות לעצירות.סימפטומים
:

 • קושי ביציאה הנמשך יומיים ויותר
 • נפיחות בבטן (תחושה של אוויר הכלוא בבטן)
 • גאזים
 • חיפוי על הלשון
 • חוסר תיאבון
 • עייפות פיזית ומנטלית
 • כאבי ראש או מיגרנות

 

סיבות לעצירות לפי הרפואה האיורוודית:

 • עודף צריכת מזונות בעלי איכות מייבשת וקרה כמו למשל קרקרים, עלים ירוקים, "ארוחות סלט", קטניות וצריכה מועטה מדי של שומן (שמן זית, שמן קוקוס, גהי, חמאה וכו')
 • שתיית משקאות קרים/קפואים/מוגזים
 • שתייה מועטה מדי
 • צריכה מוגברת של קפה (בטווח הארוך מייבש)
 • צריכה מוגברת של הטעם החריף
 • הדחקת דחפים
 • מתח מנטלי, אורח חיים לא סדיר
 • ערות בשעות הלילה
 • הדחקת רגשות
 • חרדות

 

הטיפול בעצירות לפי הרפואה האיורוודית:

 

הטיפול בעצירות צריך להתחיל בשורש הבעיה – חוסר איזון של הדושה ואטה ולא רק בשחרור סימפטומטי של העצירות באמצעות צמחי מרפא. איזון של אלמנט האוויר בגוף ובתודעה ישחרר את מצב היובש והנוקשות ויטפל בעצירות באופן מעמיק ומקיף ואף יפתור את בעיית העצירות משורשה. הקו הטיפולי המנחה לטיפול בעצירות הוא שימון וחימום, פנימית וחיצונית, מנטלית ופיזית.

 

איזון הוואטה ייעשה באמצעות תזונה הכוללת בעיקר מזון מבושל, חם ושמנוני, עיסויים בשמן (אביאנגה), שינויים הכרחיים באורח החיים וצמחי מרפא בעלי איכות מחממת, מניעה ומסככת ובמידת הצורך צמחים בעלי איכות משלשלת. 

 

במקביל יש לדאוג לאיזון הוואטה גם במישור המנטלי, באמצעות צמחי מרפא מרגיעים העובדים על התודעה וכן באמצעות מדיטציה ותרגילי נשימה (פרניאמה).

 

במהלך הטיפול תותאם למטופל דיאטה הנכונה למצב העצירות וכן לשאר הסימפטומים הגופניים-מנטליים האופיינים לו. ברוב המקרים, המעבר לתזונה מבושלת, שמנונית וחמה ביחד עם צמחי המרפא המתאימים מעניקה הקלה מיידית בעצירות. לסובלים מעצירות ממולץ להימנע ממשקאות קפואים ובכלל ממשקאות קרים.

 

במקרים קיצוניים של עצירות ניתן לעשות גם סדרת חוקנים איורוודית (Basti) אולם טיפול זה מחייב הדרכה רפואית צמודה. המעי הגס נחשב לפי האנטומיה האיורוודית ל"בית" של ואטה בגוף. החדרת שמן שומשום לאזור זה מביאה איזון עמוק מאוד לדושה ואטה, הן ברמה המנטלית והן ברמה הגופנית.

 

מומלץ להימנע מחוקנים רגילים ומטיפולי קולוניקס למיניהם, המביאים להקלה סימפטומטית אך בטווח הארוך מייבשים את המעי הגס וגורמים לעצירויות כרוניות.

 

טריפלה (Triphala) היא פורמולה איורוודית מפורסמת להקלה במצבי עצירות ולשמירה על פעילות תקינה של מערכת העיכול. תרופת בית נוספת היא צימוקים כהים מושרים במים אותם ניתן לאכול מדי בוקר. מומלץ לא לעשות זאת עם שזיפים, המגרים את מערכת העיכול ויוצרים תלות. 

 

במקרים של עצירות קשה יותר ניתן להשתמש גם בשמן קיק בנטילה פנימית. כפית עד שתיים לפני השינה.

 

 

ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם

 

 

 

מקורות:

Kaya Chikitsa, Ayurveda’s Internal Medicine, Dr. S Suresh Babu, chakumbha orientalia, Varanasi, India, 2009

Kaya Chikitsa, A Text Book of Medicine, Dr. Subash Ranade, Anmol Prakshan, Pune, 2001

Dravyaguna vijnyan, ayurvedic medicinal plants, Dr. Subash Ranade, Dr. A. P. Deshpande, Anmol Prakshan, Pune, 2004

Ayurvedic Pharmacology & Therapeutic Uses of Medicinal Plants, Dr. V.M. Gogte, Bhavan’s Book University, 2000

 

share