רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי בכולסטרול גבוה על פי עקרונות האיורוודה

כולסטרול הוא מאבני הבניין החשובים בגוף. אין תא בגופנו שאינו מכיל כולסטרול. ישנו כולסטרול אנדוגני – כזה המיוצר בגופנו. וכולסטרול אקסוגני – כזה הנכנס לגופנו מן החוץ. רוב הכולסטרול האנדוגני מיוצר בכבד.

 

מקובל לחלק את ערכי הכולסטרול לכולסטרול 'רע' (LDL) וכולסטרול 'טוב' (HDL) כאשר היחס לטובת הכולסטרול הטוב כמובן. יש לנו אפשרות לשלוט בערכי הכולסטרול שלנו, הן באמצעות תזונה נכונה והן באמצעות הגברת הכולסטרול הטוב. פעילות גופנית למשל מגבירה את ערכי הכולסטרול הטוב. עישון למשל מקטין את ערכי הכולסטרול הטוב וגם מגביר סיכוי לחסימת עורקים, תופעה שבכל מקרה מתרחשת כאשר הכולסטרול גבוה לאורך זמן רב.

כולסטרול גבוה (מעל 200 מיליגרם לדציליטר) יכול להוביל למספר מחלות. הכולסטרול, שהינו חומר שומני, יוצר משקעים על דופנות כלי הדם וכך מפריע לזרימה תקינה של דם וחמצן אל הלב וממנו. מכאן, במידה ולא עוצרים את התהליך, העניינים יכולים רק להסתבך ובהמשך יכולים להופיע התקפי לב, טרשת עורקים, שבץ, טריגליצרידים ועוד.

 

לחץ דם גבוה גם כן יכול להחמיר את המצב. בגלל היצרות העורקים ישנו סיכוי גבוה יותר להצטברויות של משקעים שומניים בדופנות כלי הדם. גם אצל אנשים הסובלים מסוכרת וכולסטרול גבוה ייתכנו סיבוכים. מלבד העובדה שעודף סוכר בדם גורם להגברת הכולסטרול הרע, עודפי הסוכר בדם נוטים גם הם לשקוע בדופנות ולסייע למצב החסימתי.

 

מבחינה איורוודית כולסטרול גבוה זוהי הפרעה מטבולית המופיעה לרוב אצל אנשים עם עודף קאפה כלומר עודף שומן בגוף אולם יכולה כמובן להימצא גם אצל אנשים רזים מטיפוס פיטה או ואטה. כולסטרול גבוה יכול להיגרם ראשית בגלל תזונה המכילה כמות גבוהה של מוצרים מן החי, שכן כולסטרול מצוי רק במוצרים מן החי: עוף, בשר, דגים, ביצים, חלב ומוצריו; בשל בעיה בתפקוד הכבד, או בשל תת פעילות של בלוטת התריס, האחראית על חילוף החומרים בגוף. כולסטרול גבוה יכול להיות גם תורשתי ולהופיע גם אצל מי שממעט באכילת מוצרים מן החי.

 

לרפואה האיורוודית יש הרבה מה להציע במצבים מטבוליים הכוללים כולסטרול גבוה, החל בהתאמת דיאטה נכונה ועד שימוש בפורמולות וצמחי מרפא בעלי תכונות מצמתות, מייבשות, מרות, חריפות ו"מקרצפות", שביכולתן להניע את מצבורי השומן (הקאפה) שנאגרו בגוף, לייבשן ולהוציאן החוצה מהגוף בצורה יעילה ואפקטיבית.

 

סימפטומים:

 • עודף משקל
 • עייפות, כבדות, מיסוך מנטלי
 • שמנוניות על גבי העור והשיער
 • הזעת יתר
 • כבד שומני

 

סיבות לכולסטרול גבוה לפי הרפואה האיורוודית:

 • עודף אכילת מוצרים מן החי (בשר, עוף, דגים, ביצים, חלב ומוצריו)
 • עודף במזונות מגבירי קאפה: מאכלים קרים, שמנוניים, מטוגנים ולא מבושלים
 • צריכת יתר של הטעמים מלוח ומתוק
 • אורח חיים עצל וחוסר בפעילות גופנית
 • עודף משקל
 • שינה במהלך היום ובייחוד שינה לאחר הארוחות
 • מתח נפשי ודאגות

 

טיפול בכולסטרול לפי הרפואה האיורוודית:

 

הטיפול בכולסטרול יתחיל קודם כל בשינוי תזונתי. אצל אלה המכבירים בתזונה מהחי תידרש הפחתה משמעותית של מוצרים מן החי, ובייחוד של איברים פנימיים. הדיאטה הנכונה תכלול הפחתת מזונות מגבירי כולסטרול ותותאם לטיפוס המולד וכן לשאר הסימפטומים הנלווים, כפי שיילקחו באבחון.

 

באופן כללי, ובייחוד אצל אלה הסובלים מחוסר איזון של הדושה קאפה, הדיאטה להפחתת כולסטרול היא דיאטה הממתנת את יסוד המיים והאדמה בגוף. יש להימנע ממזונות קרים, קפואים, שמנוניים, לחים, דביקים ועתירי סוכר לבן ופחמימות, כמו למשל יוגורט, גלידות, מאפים מקמח לבן, דגנים לא מלאים, עוגות ועוד, ולהעדיף מזונות בעלי איכות מייבשת, מקטינה, מניעה, כמו למשל קטניות, גריסי פנינה, דבש לא מחומם, עלים ירוקים, רימונים ועוד.

בנוסף לשינוי התזונתי יש לתמוך את המהלך בשינויי אורח חיים מתאימים כמו שעות שינה נכונות, פעילות גופנית מתאימה ושמירה על איזון פנימי.

 

הטיפול בצמחי מרפא הוא חשוב מאוד ואפקטיבי מאוד במצבי כולסטרול גבוה. צמחי המרפא יינתנו כמובן בהתאם למצב הכולל של המטופל וביחס לסימפטומים נוספים כגון לחץ דם, סוכר גבוה, טריגליצרידים ועוד.

ראשית יש להמריץ את פעילות הכבד באמצעות צמחי מרפא מרים. צמח מצוין לניקוי והמרצת הכבד יהיה נים (Azadirachta indica), בהומיאמלאקי (Phylanthus Nerurie), קוטקי (Picrorhiza Kurroa), אלווירה או הפורמולה liv 52. 

 

פורמולה מצוינת ואפקטיבית להורדת כולסטרול ושומני דם היא Ttriphala Guggul, המכילה שרף של עץ (Commiphora Mukul) בעל תכונות חריפות, מחממות ומנקות. טריפלה גוגול היא פורמולה מצוינת למצבי השמנה, משפרת מטבוליזם ומסלקת עודפי קאפה ואמה (פסולת מטאבולית).

 

צמחים נוספים להפחתת קאפה ועודף שומן יהיו גודוצ'י (Tinosfora cordifolia), פלפל שחור (Piper Nigrum), פיפאלי pipper)
longum), כורכום (Turmeric), זרעי חילבה  (Fenugreek) ועוד.

 

במקביל יינתנו גם צמחי מרפא להפגת מתחים נפשיים, בהתאם לטיפוס המולד ולשאר הסימפטומים הנלווים.

 

 

ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

 

 

מקורות:

Kaya Chikitsa, Ayurveda’s Internal Medicine, Dr. S Suresh Babu, chakumbha orientalia, Varanasi, India, 2009

Kaya Chikitsa, A Text Book of Medicine, Dr. Subash Ranade, Anmol Prakshan, Pune, 2001

Dravyaguna vijnyan, ayurvedic medicinal plants, Dr. Subash Ranade, Dr. A. P. Deshpande, Anmol Prakshan, Pune, 2004

Ayurvedic Pharmacology & Therapeutic Uses of Medicinal Plants, Dr. V.M. Gogte, Bhavan’s Book University, 2000

share