רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי בדלקת מפרקים שגרונית על פי עקרונות הרפואה האיורוודית

 

דלקת מפרקים ראומטית (Rheumatoid Arthritis דלקת מפרקים שגרונית) מוגדרת על ידי הרפואה המערבית כמחלה אוטואימונית בה מערכת החיסון, מסיבה שאינה ידועה, תוקפת את הנוזל הסינוביאלי שבמפרקי הגוף. כתוצאה מכך המפרקים מתנפחים, מאדימים ומאוד כואבים.

המחלה לרוב מתחילה במפרקים הקטנים, באצבעות הידיים, ומתקדמת אט אט למפרקים גדולים יותר. דלקת מפרקים ראומטית שכיחה יותר אצל נשים ובייחוד נשים מעל גיל 40. דלקת מפרקים ניוונית וגאוט הם סוגים נוספים של דלקות מפרקים, שאינן מסווגות כאוטואימוניות. אצל הסובלים מדלקת מפרקים ראומטית יופיע לרוב קשיון בוקר, שישתחרר לאחר מספר שעות של ערות. במצבים כרוניים קשים של המחלה יופיעו עיוותים במפרקים או מצבים ניווניים שונים עד כדי קושי וכאב בתזוזה.

הטיפול הקונבנציונלי בדלקת מפרקים ראומטית מתמקד בדיכוי מערכת החיסון, על מנת לנגוד את הפעולה האוטואימונית, ובשיכוך הכאבים. לדיכוי מערכת החיסון יש כמובן את התוצאות ההרסניות הנלוות לה וכמו כן גם לנטילה ממושכת של סטרואידים, נוגדי דלקת ומשככי כאבים. למעשה, לרפואה הקונבנציונלית אין טיפול אפקטיבי למחלה.

מנקודת מבט איורוודית, דלקת מפרקים היא מחלה הקשורה ברקמת העצם (Asti) והיא מופיעה לרוב אצל אנשים מטיפוס ואטה או אנשים שהדושה ואטה (יסוד האוויר) מצויה אצלם במצב מאוד לא מאוזן. לפי האנטומיה האיורוודית, ברקמת העצם יש הרבה מאוד אוויר, שכן העצמות הן איברים חלולים ועל כן נחשבים לאיבר המשויך לדושה ואטה. גם לטיפוסי קאפה יש נטייה לדלקת מפרקים ראומטית. וכמובן שאין מניעה שגם טיפוסי פיטה ילקו בדלקת מפרקים ראומטית. כמו בכל מחלה, גם לדלקת מפרקים ראומטית יכול להיות אופי של "פיטה", "קאפה" או "ואטה".

בדלקת מפרקים מסוג ואטה לרוב לא תופיע אדמומיות והמפרק לא יהיה חם למגע וגם לא יהיה מאוד נפוח. פעילות גופנית או תזוזה בכלל מחמירים את הכאב.

בדלקת מפרקים מסוג פיטה המפרק יהיה אדום וחם למגע, דלקתי ונפוח. הכאב עשוי להופיע גם לא בתזוזה.

בדלקת מפרקים מסוג קאפה המפרק יהיה נפוח וקר למגע ובאופן כללי הכאב מוקל בשעת תזוזה. הכאבים לרוב יופיעו בבוקר או בערב.

הטיפול האיורוודי בדלקת מפרקים ראומטית, ללא קשר לסוג הדלקת, מתמקד בשורש הבעיה שבגללה מופיעה המחלה: איזון הדושה ואטה. אצל אנשים שלקו בדלקת מפרקים ראומטית, הדושה ואטה יצאה מאיזון באופן עמוק מאוד ולכן איזון הוואטה רק באמצעות תזונה ממתנת ואטה וצמחי מרפא עשוי לא להספיק. במקרים אלו יידרשו טיפולי חוקן (basti) – החדרת שמנים למעי הגס, הנחשב לפי האנטומיה האיורוודית ל"בית" של ואטה. כלומר הטיפול מגיע לשורש של ואטה, שממנו התחיל חוסר האיזון. ישנם גם עיסויים רבים בשמנים איורוודיים מיוחדים שיכולים להקל על הכאב ולתמוך במפרק.

 


סימפטומים:


• מפרקים אדומים, נפוחים, כואבים וחמים למגע
• כאבים שמופיעים בבוקר, לרוב בכתף, ומשתחררים לאחר כמה שעות
• חולשה כללית ועייפות

 

הסיבות להופעת דלקת מפרקים ראומטית לפי הרפואה האיורוודית:


• עודף אכילת מזונות יבשים מדי (קטניות, דוחן, כוסמת, קרקרים, פופקורן, פרכיות וכן הלאה)
• עודף אכילת מזונות חריפים מדי
• עודף שתיית משקאות קרים ומשקאות עם קרח
• פעילות גופנית מופרזת ואינטנסיבית מדי
• הפרזה בטיסות/טיולים/נסיעות
• צומות /  אכילה מועטה מדי / דילוג על ארוחות
• חרדות ומתח נפשי
• תורשה

 

הטיפול בדלקת מפרקים ראומטית לפי הרפואה האיורוודית:


כאמור, הטיפול בדלקת מפרקים ראומטית מתחיל לפי התפיסה האיורוודית במעי הגס, שם שוכנת ואטה. המעי הגס הוא האיבר החלול ביותר בגופנו ועל כן ואטה (יסוד האוויר) שוכן בו. על מנת לאזן את ואטה באופן העמוק ביותר יש לערוך טיפולי באסטי (basti) – חוקנים רפואיים עימם מחדירים שמן לתוך המעי הגס. זהו טיפול שצריך להיעשות בהדרכת מטפל מוסמך בלבד. דרך נוספת לאיזון הוואטה תהיה באמצעות עיסויים שונים, בהתאם לטיפוס ובהתאם לסימפטומים הספציפיים. Narayan oil  הוא שמן מפורסם המכיל עשרות צמחי מרפא ומקל מאוד במצבים של כאבי מפרקים.

במקביל יש להתאים דיאטה קפדנית בהתאם לסוג הדלקת הספציפית וביחס לטיפוס המולד. ירקות סולניים למשל (עגבניות, חצילים, פלפלים ותפוחי אדמה) אינם טובים לאף סוג של דלקת מפרקים ויש להימנע מהם. ישנם לא מעט צמחי המרפא לכל סוגי דלקות המפרקים. הפורמולה האיורוודית  yogaraj guggulu  יעילה מאוד כמו גם sinhanad guggulu. גוגול (Commiphora Mukul) הוא שרף של עץ והוא בעל תכונות מטיביות וחזקות עם המפרקים וכן בניקוי אמה והנעה כללית. הוא מזין את רקמת העצם ונחשב גם לאנטי דלקתי. תרופה נוספת לדלקת מפרקים היא שמן קיק (castor oil) וג'ינג'ר.

 

 

 

 ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם

 

 

 

 

 

מקורות:

 Kaya Chikitsa, Ayurveda’s Internal Medicine, Dr. S Suresh Babu, chakumbha orientalia, Varanasi, India,
2009 Kaya Chikitsa, A Text Book of Medicine, Dr. Subash Ranade, Anmol Prakshan, Pune, 2001 Dravyaguna vijnyan, ayurvedic medicinal plants, Dr. Subash Ranade, Dr. A. P. Deshpande, Anmol Prakshan, Pune, 2004 Ayurvedic Pharmacology & Therapeutic Uses of Medicinal Plants, Dr. V.M. Gogte, Bhavan’s Book University, 2000

 

share