רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי באסתמה לפי עקרונות הגישה האיורוודית 

 

אסתמה היא מחלה האופיינית לדושה קאפה והיא באה לידי ביטוי בהתקפים של קוצר נשימה שיכולים להיגרם בשל מספר טריגרים, כמו למשל אלרגיות, אבקני פרחים, חילופי עונות, התקררות ושיעול או קדחת השחת.

אצל אנשים הסובלים מאסתמה ישנה רגישות יתר במערכת הנשימה ולכן טריגרים שונים גורמים לדלקת ולהיצרות של דרכי הנשימה, מה שמוביל לקוצר נשימה, קושי לנשום או נשימה שורקת. אסתמה יכולה להיות תורשתית ולהופיע בגיל ילדות אך יכולה להופיע גם בגיל מבוגר, בייחוד אצל אנשים שחיים אורח חיים לא מאוזן שמוציא מאיזון את הדושה הקאפה.

 

לפי הראייה האיורוודית אסתמה היא מחלה שהמקור שלה הוא במערכת העיכול. קאפה שיצאה מאיזון מצטברת במערכת העיכול (איכויות של קור, לחות, דביקות ושמנוניות), מחלישה את אש העיכול ומטפסת מעלה אל עבר דרכי הנשימה ויוצרת שם חסימה. אבקנים, מזג אוויר לח או אלרגיות הם רק טריגרים שמגרים את מערכת הנשימה לאחר שחוסר האיזון כבר החל  במקום אחר.

לכן הטיפול העמוק והנכון ביותר לאסתמה יתחיל קודם כל באיזון הקאפה שיצאה מאיזון ובשיקום האגני (אש העיכול) שנחלשה בשל עודפי הלחות בקיבה. שימוש במשאפים יהווה טיפול סימפטומטי בלבד שרק יקל על האסתמה אך לעולם לא ירפא אותה.

 

איזון של הדושות שיצאו מאיזון, התאמה של דיאטה נכונה לסוג הספציפי של האסתמה וכן שימוש בצמחי מרפא הן לכיוח והזנה של מערכת הנשימה והן להמרצת העיכול וניקוי עודפי הלחות שהצטברו שם וכן שמירה על אורח חיים מאוזן שלוקח בחשבון את כל הפרמטרים הנ"ל, יכולים לא רק לרפא את האסתמה אלא גם למנוע הישנות של התקפים חוזרים.

 

אסתמה היא אמנם מחלה האופיינית לטיפוסי קאפה אולם היא יכולה להיות בעלת אופי של פיטה או ואטה.

 

אסתמה מסוג פיטה תאופיין בשיעול וליחה בעלת צבע צהבהב. סימפטומים נוספים שיכולים להופיע כוללים תחושת שריפה בכפות ידיים ורגליים, חום כללי בגוף, צמא מוגבר, עצבנות וחוסר נחת. ההתקפים לרוב יופיעו בצהרי היום ובחצות הלילה.

אסתמה מסוג ואטה מאופיינת בשיעול יבש ושורק ועשויים להתלוות אליה סימפטומים נוספים כגון צמא מוגבר, עור יבש, עצירות, חרדות וכמיהה למזונות ומשקאות חמים. ההתקפים לרוב יופיעו בזריחה או בשעות בין הערביים.

אסתמה מסוג קאפה מאופיינת בשיעול ובליחה מרובה בעלת צבע לבן סמיך. הריאות במצב זה גדושות וליחתיות. סימפטומים נלווים נוספים יכללו תיאבון נמוך, עודף משקל, כבדות כללית. ההתקפים לרוב יופיעו בבוקר או בערב.

 

 

גורמים לאסתמה לפי הרפואה האיורוודית:


אכילת יתר
עודף אכילת מזונות קרים, לחים ושמנים (גבינות, יוגורט, מאפים, עוגות שמנות) ושילובי מזון לא טובים
עודף אכילה של הטעם המתוק והחמוץ

שנת יום או שינה לאחר הארוחה

עודף שינה
אכילה לא ביחס לרעב
מתח נפשי
שהות במג אוויר לח וטחוב

שהות במזג אוויר יבש
חשיפה לאלרגנים כגון אבק, חילופי עונות, שיערות של בעלי חיים ועוד.

 

טיפול באסתמה:

 

הטיפול באסתמה עובד בשני מישורים: ראשית, סילוק וניקוי עודפי הקאפה שהצטברו במערכת העיכול והגברת אש העיכול כך שמצב זה לא יחזור על עצמו ולאחר מכן ניקוי וכיוח של עודפי הליחה שהצטברו במערכת הנשימה.

בהתאם לסוג האסתמה תינתן דיאטה מתאימה וכן שינויי אורח חיים לפי הצורך. עודף שעות שינה למשל או שנת צהריים לאחר הארוחה הם שני הרגלים שיכולים להחמיר מצב אסתמה קיים. גם אכילת מזונות כמו יוגורט, גבינות שמנות או מזונות חמוצים הם מגבירי ליחה וקור ותורמים גם הם להחמרת האסתמה.

 

צמחי המרפא, שיותאמו לפי סוג האסתמה הספציפי, הם צמחים בעלי זיקה למערכת הנשימה ותפקידם לכייח ולסייע בהוצאת עודפי הליחה וייבושם, להרחיב את דרכי הנשימה ולהזין את המערכת בכללותה. צמחים מצוינים לטיפול באסתמה הם ליקוריץ (Glycyrrhiza Galabra), פיפאלי (Piper Longum), ואסה (Malabar Nut), ג'ינג'ר ( Zingiber officinale), פלפל שחור (piper nigrum), קינמון (cinamonum zeylonica), ציפורן (Syzygium aromaticum).
.

גם שמנים ארומטיים המופקים מצמחים אלה ואחרים יהיו טובים למצבי אסתמה שונים.

ישנם גם תרגילי פרניאמה (תרגילי נשימה יוגיים) שיכולים לסייע.

 

 

ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

 

 

 

 

מקורות:

Kaya Chikitsa, Ayurveda’s Internal Medicine, Dr. S Suresh Babu, chakumbha orientalia, Varanasi, India, 2009

Kaya Chikitsa, A Text Book of Medicine, Dr. Subash Ranade, Anmol Prakshan, Pune, 2001

Dravyaguna vijnyan, ayurvedic medicinal plants, Dr. Subash Ranade, Dr. A. P. Deshpande, Anmol Prakshan, Pune, 2004

Ayurvedic Pharmacology & Therapeutic Uses of Medicinal Plants, Dr. V.M. Gogte, Bhavan’s Book University, 2000

share