רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפול טבעי באולקוס על פי עקרונות הרפואה האיורוודית

 

אולקוס, כיב (פצע) במערכת העיכול הוא תופעה האופיינית לטיפוסי פיטה או לאנשים בעלי הפרעה בדושה זו. אולקוס הוא מצב של עודף פיטה (חום) במערכת העיכול, המתבטא בעודף של חומציות הפוצעת את הריריות העדינות של מערכת העיכול.

 

הכיב יכול להופיע בוושט, בתריסריון, בקיבה או במעי הגס. צרבות כרוניות שאינן מטופלות עלולות לגרום בסופו של דבר לכיב עיכולי. חלק ניכר מהכיבים נגרמים בגלל נוכחותו של החיידק הליקובקטר פילורי במערכת העיכול, חיידק המשגשג בסביבה חומצית.

מבחינה נפשית כיבים במערכת העיכול נוצרים לרוב אצל אנשים השרויים במתח נפשי גדול, וורקוהוליקים, רגזנים, חסרי מנוחה, עצבניים ודאגניים. תכונות האופייניות לאנשים מטיפוס פיטה, או כאמור אלה שדושה זו אינה מאוזנת אצלם.

אורח חיים בלתי מאוזן, ערות בשעות הלילה, מתח נפשי ודיאטה לא נכונה הכוללת מזונות חומציים, אלכוהול, בשר, עישון סיגריות ועוד, יתרמו אף הם להיווצרות הכיב.

מבחינה איורוודית, כיב הוא אמנם הפרעה המיוחסת לדושה פיטה אולם הוא יכול להיגרם גם בגלל הפרעה של ואטה או קאפה.

 


סימפטומים
:

 • כאב בטן לאחר אכילה, בייחוד לאחר אכילת חלבונים מן החי, המצריכים שחרור של חומצות עיכול חזקות לצורך עיכולם או לאחר אכילת מזונות חומציים וחריפים.
 • כאב בטן כאשר הבטן ריקה ולחומצות העיכול אין את מה לעכל
 • צרבות
 • בחילות
 • צואה דמית או שחורה או הקאה דמית (אינדיקציה לכך שהכיב מדמם ויש לפנות לסיוע לרפואי)
 • כאבים באזור החזה (מעל מקלעת השמש)
 • צמא מוגבר
 • חולשה כללית

 

הסיבות להופעת כיב במערכת העיכול לפי האיורוודה:

 • עודף אכילת מזונות חומציים וחריפים
 • שילובי מזון לא נכונים
 • שינה במהלך היום או מיד לאחר הארוחה
 • שתיית אלכוהול
 • עישון סיגריות
 • ערות בשעות הלילה
 • הדחקת צמא ורעב
 • הדחקת כעסים / עצבנות ורגזנות
 • וורקוהוליקיות וחיים עמוסי מתח נפשי
 • נטילת אספירין או סטרואידים

 

טיפול טבעי באולקוס:


הטיפול באולקוס לפי הרפואה האיורוודית מתמקד ראשית בהסרת הגורמים שהובילו לכיב ובמקביל בריפוי הכיב ואיחויו בעזרת תזונה מתאימה וצמחי מרפא.

המעטה או במקרים מסוימים הימנעות מהטעמים חריף, חמוץ ומלוח הנה הכרחית כמו גם הימנעות ממזונות מותססים ומוחמצים כגון יוגורט, אלכוהול, רוטב סויה וכן הלאה. מלבד כרוב כבוש, שלו יש איכויות תרפוייטיות במקרה זה. ראו הערה בסוף המאמר.

שינויי אורח חיים הם הכרחיים לצורך ריפוי מקיף ועמוק של הכיב וכן על מנת למנוע הישנות שלו.

 

הטיפול כולל התאמת דיאטה אישית הניתנת למטופל לאחר אבחון מקיף של כל שאר הסימפטומים והנטיות הגופניות-מנטליות שלו, המלצות לשינויים הנדרשים באורח החיים וכן המלצות לתרגילי נשימה (פרניאמה) ויוגה במידת הצורך.

 


צמחי המרפא לאולקוס יעבדו בשני מישורים:

 

מצד אחד הורדת החומציות במערכת העיכול ואיחוי של הכיב ויכללו צמחים בעלי איכות מקררת, לחה ושמנונית. צמחי המרפא שטאברי (Asparagus Racemosus) ליקוריץ (Glycyrrhiza Galabra)  נים (Azadirachta indica) ואמלאקי (Emblica Officinalis) הם חלק מהצמחים שיהיו טובים למקרה זה.

במישור שני, התודעתי, צמחי מרפא שיפחיתו מתח נפשי, רגזנות ועודף חום מנטלי, כמו למשל ברהמי(Bacopa Monieri), ג'אטאמנסי (Nardostachys)  ושאנקה פושפי (Convolvulus pluricaulis).

 

 

פורמולות איורוודיות קלאסיות לטיפול בכיבים כוללות תרכובות ייחודיות המכילות צדפות, קונכיות וחומרים נוספים ממעמקי הים בעלי איכות מקררת ומצמתת.

נטילה קבועה של שמן קוקוס בכבישה קרה וגהי (חמאה הודית מזוקקת) גם היא טובים לאיחוי כיבים במערכת העיכול ומומלץ ליטול את צמחי המרפא יחד איתם.


 
מיץ כרוב וכרוב כבוש לטיפול בכיבים:


יוצא דופן בעניין הכבושים הוא כאמור הכרוב הכבוש, שלמרות היותו כבוש, הוא מועיל מאוד למערכת העיכול ומכיל כמויות גדולות של פרוביוטיקה טבעית (בעיקר חיידקי לקטובצילוס), בייחוד אם הוא עשוי כהלכה, בתסיסה אנאירובית, כלומר ללא חדירת חמצן לצנצנת. מלבד זאת, לכרוב עצמו יש סגולות ריפוי הקשורות במערכת העיכול.

גם מיץ הכרוב ידוע ביכולתו לסייע בריפוי כיבים במערכת העיכול. מחקר שנערך בעניין כרוב וכיבים קושר את יכולתו זו לרפא כיבים בתכולת הגלוטמין הגבוהה שבו, שמעודד סינתיזה של חומר נוסף (מוצין) המגן על הריריות במעי. מלבד זאת איכותו של הכרוב מקררת והוא מרגיע גירוי. בכרוב יש גם תכולת סיבים גבוהה יחסית, וזוהי עוד תרומה שלו לשיפור העיכול. מחקרים מצאו כי הגלוטמין מאריך את תאי הווילי במעי ומעבה את הרירית. במקרים קיצוניים ניתן לקחת גם תוסף גלוטמין.

מתכון לכרוב כבוש

 

 ענו על השאלון וגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מקורות:

Kaya Chikitsa, Ayurveda’s Internal Medicine, Dr. S Suresh Babu, chakumbha orientalia, Varanasi, India, 2009

Kaya Chikitsa, A Text Book of Medicine, Dr. Subash Ranade, Anmol Prakshan, Pune, 2001

Dravyaguna vijnyan, ayurvedic medicinal plants, Dr. Subash Ranade, Dr. A. P. Deshpande, Anmol Prakshan, Pune, 2004

Ayurvedic Pharmacology & Therapeutic Uses of Medicinal Plants, Dr. V.M. Gogte, Bhavan’s Book University, 2000

 

 

 

.

share