רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
הטרי דושיים הם אנשים שניחנו באיזון טבעי מולד, מה שמעניק להם חיסוניות גבוהה ומזג מנטלי נוח ונעים. האיזון הפנימי העמוק שלהם ממגנט את כל מי שבסביבתם

Three Dosha

אנשים ששלוש הדושות ואטה, פיטה וקאפה שוות אצלם בכמותן הם אנשים נדירים יחסית באוכלוסייה. רוב האנשים הם בעלי דושה אחת דומיננטית ואחת נוספת אחריה. 

 

הטרי דושיים הם לא רק נדירים הם גם אנשים שניחנו באיזון טבעי מולד, מה שמעניק להם חיסוניות גבוהה ומזג מנטלי נוח ונעים. אצל אנשים אלה האיכויות של האש (פיטה), האדמה (קאפה) והאוויר (וואטה) רוקדות יחד ריקוד הרמוני להפליא, שכאמור ניכר בהם למן הרגע הראשון. הטרי דושיים הם אנשים שהאיזון הפנימי העמוק שלהם ממגנט אליהם את הסובבים אותם.    

 

טיפוסים אלה הם אנשים עם איזון בסיסי עמוק, גופנית ומנטלית. אין להם את עודף החום (פיטה) שגורם להם להיות עצבניים, קצרי רוח וחסרי מנוחה; אין להם את עודף הלחות והקור (קאפה) שגורם להיות להיות כבדים, עצלים ואיטיים ואין להם את עודף האוויר (ואטה) שמסיט אותם ממקום למקום וגורם להם להיות תזזיתיים, דברנים, נעים ללא הרף וחרדתיים.  

 

אנשים טרי דושיים יהיו בעלי מבנה גוף ממוצע, עיכול תקין, תיאבון בריא אך לא גבוה מדי, עור בריא ונקי מסימנים כלשהם ושינה טובה. הם לרוב יאהבו באופן שווה את כל עונות השנה והם אינם סובלים במיוחד מקור או מחום. ברוב המקרים תהיה להם תשוקה שווה לכל אחד מהטעמים ואין להם נטייה לגלוש לאכילה לא מאוזנת, כמו למשל השתוקקות למתוקים.

 

איזון היא מילת המפתח אצל טיפוסים אלה. מאחר ושלוש הדושות מצויות אצלם בכמות שווה, אין להם נטיות גופניות מובהקות לכאן או לכאן, כמו למשל הנטייה המובהקת של קאפה לליחה, אלרגיות ונזלות או הנטייה של פיטה לדימומים, דלקות, אולקוס ועודף חום. כל אחת מהדושות מביאה לתוך המערך הפסיכו-פיזי שלהם את איכויותיה כמו גם את מגרעותיה. 

 

הפיטה (אש ומים) מעניקה להם יכולת עיכול טובה, הן של מזון גשמי והן של מזון מנטלי, יכולת ללמוד, "לעכל" רעיונות, להתרכז ולהיות בעלי משמעת גבוהה. טיפוסי פיטה קלאסיים הם אנשים פעלתניים שלא אוהבים להשחית זמן בבטלה. במקרים של חוסר איזון הם יכולים בקלות להפוך לוורקוהוליקים חסרי נחת. אצל הטיפוסים הטרי דושיים האיכות המאוזנת של פיטה הופכת אותם לאנשים יצרניים וחרוצים, חדים ואנליטיים.

מבחינה גופנית כשפיטה יוצאת אצלם מאיזון עשויים להופיע דלקות, כיבים במערכת העיכול, חניכיים מדממות, עודף חום כללי, עצבנות וחוסר נחת.

 

הקאפה (אדמה ומים) מעניקה לטיפוסים הטרי דושיים את היציבות והחוסן. את המזג הנעים, האופי הנינוח והשלווה העמוקה. כשטיפוס קאפה יוצא מאיזון הוא הופך לעייף, איטי, כבד, שמן ודיכאוני. הטיפוסים הטרי דושיים מקבלים מהאדמה את האיכויות המיטיבות והמזינות שלה.

מבחינה גופנית כשקאפה יוצאת מאיזון יופיעו בגוף איכויות של עודף קור ולחות, כמו נזלות, ליחה, אלרגיות, השמנת יתר, איטיות, עצלות גופנית ומנטלית ואף דיכאון.

 

הוואטה (אוויר וחלל) מעניקה להם את האיכות האוורירית, את היכולת לעכל רעיונות מופשטים ולהמציא רעיונות חדשים. את חוסר ההיצמדות לקרקע, לחומר, לחפצים ולאנשים. במצבי חוסר איזון טיפוסי ואטה יהיו רחפניים מדי, חרדתיים, תזיזיתיים וחסרי מנוחה, כמו הרוח.

מבחינה גופנית כשוואטה יוצאת מאיזון יופיעו בגוף איכויות של עודף קור ויובש, כמו למשל עצירויות, יובש על העור, הציפורניים ובשיער, חרדות, תזיזיתיות וחוסר נחת. 

 

כאמור, טיפוסים טרי דושיים הם אנשים בעלי איזון פנימי מולד ועמוק אולם גם הם יכולים לצאת לעתים מאיזון. אורח החיים הנכון עבורם צריך להוות שקלול מאוזן של כל שלוש הדושות. הדיאטה שלהם צריכה להיות לא חריפה וחמה מדי, לא קרה ולחה מדי ולא יבשה מדי. בקיץ ובסתיו עליהם לשמור על דיאטת ואטה ופיטה. בחורף ובאביב על דיאטת קאפה.

 

 

הנחיות כלליות לשמירה על איזון

 

  • הימנעו ממשקאות קפואים
  • הרבו בשהות ליד מיים, אגמים, ים, דשא לח בעונות החמות
  • הקפידו על עיסוי הגוף. בקיץ - בשמן קוקוס.  בסתיו ובחורף – בשמן שומשום
  • הקפידו על דיאטה מאוזנת שלא מעצבנת את אף אחת מהדושות
  • הקפידו על פעילות גופנית מדי יום, אפילו קצרה
  • גוונו את שגרת היום שלכם
  • הימנעו משנת צהריים ובייחוד לאחר אוכל
  • אכלו מעט ולעסו הרבה
  • הקפידו לישון לפני חצות. ולפחות פעם אחת בשבוע לישון ממש מוקדם, ב-22:00
 
share