רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
הם מהירי מחשבה, חריפים ונוטים להיות חסרי סבלנות בסביבת אנשים שלא עומדים בקצב שלהם. יש להם יכולת מצוינת ללמוד, "לעכל" רעיונות ולהתרכז והם בעלי משמעת גבוהה. הם לעולם לא יתפשרו על עקרונותיהם ולא פעם גם יגלשו לפנאטיות ופרפקציוניזם

טיפוסי פיטה (pitta)

יסודות: אש, מים

טיפוסי פיטה הם אנשים "חמים", יצירתיים ואינטנסיביים. הפתיל שלהם קצר והם נוטים להתעצבן בקלות. מבנה גופם ממוצע והם משתזפים בקלות, מסמיקים בקלות ועשויים להיות להם נמשים (כל ג'ינג'י הוא פיטה!). בשל כל החום שאצור בתוכם הם מאוד סובלים ממזג אוויר חם ואף נוטים לאבד את סבלנותם כשהם שוהים בשמש או במקום לא ממוזג. הם נוטים להזיע ויש להם ריח גוף. יש להם חיבה למשקאות קרים ומצננים ולמתוקים.

העיניים שלהם בהירות וחודרות ובחלק מהמקרים תהיה להם גם רגישות לאור. שיניהם מחודדות, לעתים צהבהבות, והחניכיים אדומות ובעלי נטייה לדלקות ודימום.

יש להם תיאבון חזק, הם אוהבים לאכול ולעולם לא יפספסו ארוחה, וזאת מאחר והאוכל והשתייה מורידים מעט מהאינטנסיביות של האש שבוערת בהם. העיכול שלהם לרוב טוב ומהיר ויש להם נטייה לצואה מעט רכה. בדרך כלל הם אינם מעלים או מורידים משקל רב ויש להם נטייה כללית לדלקות, כיבים (אולקוס) וצרבות.

טיפוסי פיטה הם מהירי מחשבה, חריפים ונוטים להיות חסרי סבלנות בסביבת אנשים שלא עומדים בקצב שלהם. יש להם יכולת מצוינת ללמוד, "לעכל" רעיונות ולהתרכז והם בעלי משמעת גבוהה. הם לעולם לא יתפשרו על עקרונותיהם ולא פעם גם יגלשו לפנאטיות

ופרפקציוניזם. תמיד תהיה להם את ה-תשובה הנכונה, גם כשהם לא יודעים אותה. טיפוסי פיטה נוטים להקריח ולהאפיר בגיל מוקדם ומקובל לייחס את התופעה הזאת לאינטלקט החריף שלהם ש"שורף" להם את הראש.

טיפוסי פיטה נוטים להיות שיפוטיים וביקורתיים וכאמור – חסרי סבלנות. חבויה בהם גם אגרסיה שעלולה לצאת החוצה כשהם לא מאוזנים. יש להם נטייה להיות וורקוהוליקים והם מביאים את יצר התחרותיות לכל פעילות שהם עושים.

כשהם מאוזנים הם יצירתיים, פעלתניים ויכולים לסחוף אחריהם אנשים רבים. הם תמיד יהיו מסמר המסיבה וקשה יהיה לפספס אותם.

האיכויות הבולטות של פיטה הם חום, נוזליות, קלות (אש מתרוממת מעלה ואין לה משקל) ומעט שמנוניות ועל כן אורח החיים הנכון עבור פיטה צריך להכיל את התכונות הנוגדות.

טיפוסי פיטה צריכים לדאוג לצנן את עצמם פיזית ומנטלית ולקרקע את האש שנוטה לעלות למעלה.

טיפוסי פיטה צריכים להימנע מחריף, מלוח וחמוץ (הטעמים החמים) ולהתרכז יותר בטעמים המקררים: מתוק, מר ומצמת. התזונה של טיפוס פיטה צריכה להיות מעודנת, לא אקזוטית ומתובלת מדי (כמו למשל אוכל תאילנדי או הודי), מרגיעה ובעלת איכויות מצננות. מאכלים קרים (בקיץ) כמו סלט פירות, סלט ירקות, משקאות קרים ומתוקים וגלידה – מרגיעים אותם.

עישון, אלכוהול, קפה, בשר ואוכל מלוח, חריף ופיקנטי הם המזונות שטיפוסי פיטה צריכים להתרחק מהם. אכילה של מזונות אלו תעורר את האגרסיה והאלימות שאצורים בתוכם. דגנים מלאים, קטניות, פירות וירקות חיים מצננים את חום הפיטה וצריכים להוות את התפריט העיקרי עבורם. צמחונות היא דרך חיים מומלצת מאוד עבור פיטה.

פיטה חזקה במיוחד בקיץ ולכן צריך להקפיד על דיאטת אנטי פיטה ביתר שאת בתקופה זו. מזג האוויר האידיאלי עבור פיטה הוא מזג אוויר קריר ויבש.

טיפוסי פיטה לרוב אוהבים את החורף והסתיו וחשים הקלה כשהם מגיעים. לטיפוסי פיטה לא כדאי לעבוד בקיץ בשמש הקופחת או בתוך מקום חם ולוהט כמו למשל מאפייה. בריזה נעימה, שהות בצל או מזגן מפייסים את טבע הפיטה הנוח להתלהט.


הנחיות כלליות להורדת פיטה
 

  •  הקפידו על מקלחות קרות, בייחוד בקיץ.
  •  שתו משקאות קרים ומצננים אך לא קפואים.
  •  הימנעו ממשקאות ברד או ממשקאות עם קרח, שמחלישים את אש העיכול.
  •  הרבו בשהות ליד מיים, אגמים, ים, דשא לח.
  •   עיסוי בשמן קוקוס. מרחו מעט שמן קוקוס על הקרקפת ועל כפות הרגליים לפני השינה. מאוד מצנן פיטה ויעיל לשינה עריבה.
  •  שמן סנדלווד לשימוש כבושם. מומלץ למרוח טיפה במצח, באזור העין השלישית. ניתן גם להבעיר קטורת בריח סנדלווד או להבעיר שמן סנדלווד במבער שמנים. גם שמן ורדים מצנן וטוב מאוד לפיטה. 
  • הקפידו על דיאטה לא חריפה ולא מלוחה מדי בייחוד בקיץ. המעיטו צריכת שומנים ואכלו מאכלים מקררים ולא מתובלים יתר על המידה.
  •  הימנעו משהייה תחת השמש הקופחת או בקרבת אדים, בייחוד בשעות הצהריים. את הפעילות הגופנית שלכם (יוגה, חדר כושר וכו' עשו בבוקר מוקדם או אחר צהריים).
  •  הקפידו לישון לפני חצות. ולפחות פעם אחת בשבוע לכו לישון ממש מוקדם, ב-22:30. בחצות מתחיל סבב נוסף של פיטה ולכן לטיפוסי פיטה מומלץ ללכת לישון לפני חצות. כשטיפוס פיטה נשאר ער לאחר חצות הוא הופך לאנרגטי, הרעב מתעורר והוא מתקשה מאוד להירדם. מומלץ לא להיכנס ל'משמרת השנייה' של פיטה במצב ערות. 
share