רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
פשעים נגד החוכמה הפנימית קורים גם ברמה המנטלית. רגשות כמו קנאה, שנאה או תאוות בצע גם הם מוציאים מאיזון את הדושות וגורמים בסופו של דבר למחלות

הסיבה למחלות

מחלות לפי האיורוודה קורות בגלל שלוש סיבות.

 

1. קשר לקוי של החושים עם איברי החישה (Asatmyendriartha Samyoga)

 

לכל אחד nהחושים יש איבר שדרכו הוא בא לידי ביטוי (ראייה-עיניים, שמיעה-אוזניים, מישוש-עור, טעם-לשון, ריח-אף). מצב של בריאות ואיזון הוא מצב שבו הקשר בין החושים לאיברי החישה הוא תקין; עודף קשר, כמו גם היעדר קשר או קשר חלש מייצרים פוטנציאל להיווצרות של מחלה.

 

Ayoga  זהו קשר חלש של איבר עם אובייקט, Mityayoga  זהו קשר מעוות בין איבר לאובייקט ואילו Atiyoga זהו קשר עודף של איבר עם אובייקט.

למשל קריאה בשעות הלילה עם מעט אור (קשר חלש של חוש הראייה עם איברי הראייה – העיניים) מאמצת את העיניים ועלולה להוביל לבעיית ראייה. או למשל האזנה לצלילים חזקים וצורמניים (עודף קשר בין חוש השמיעה לאיבר השמיעה – האוזניים) עלולה להוביל לקריעת עור התוף. אכילת יתר של טעם מסוים (למשל מתוק) תוביל לקשר עודף, שבהמשך יכול להוביל לסוכרת. אכילת מזונות תפלים וחסרי טעם (קשר חלש) יכולה להוביל לבעיות עיכול כמו גם לחיים תפלים וחסרי מעוף.

 

לסיכום, קשר לא תקין בין החושים לאיברי החישה מוציא את הדושות מאיזון ובבוא העת מוביל למחלות.

 

כולנו חוטאים בפשעים כאלה

 

2.  "פשע נגד החוכמה הפנימית" (Prajnaparadha)

 

בחירות לא מיטיבות שאנחנו עושים, הן ברמה הגופנית והן ברמה הנפשית, גורמות למחלות. צ'ראקה, גדול הרופאים האיורוודיים של העת העתיקה, כינה את זה פראג'יאפאראד, טעויות, בחירות שגויות, "פשעים" שאנחנו מבצעים נגד החוכמה הפנימית, נגד המקום המאוזן שלנו שזוכר ויודע מה נכון עבורו. עישון הוא פשע גדול שכזה. כל מעשן יודע כמה רע עושה לו העישון. הוא לא באמת צריך את האגודה למניעת סרטן בשביל זה. הבחירה בכל זאת לעשן (למרות האסתמה, שיעולים, הליחה, הריאות שמתמלאות בזפת) היא פשע נגד החוכמה הפנימית, פשע שבסופו של דבר יוביל למחלה. גם אדם שסובל ממחלת מעיים דלקתית וממשיך לאכול אוכל חריף ומתובל מבצע פשע נגד עצמו. או מי שמתעורר מדי בוקר עם ליחה וגודש אבל עדיין בוחר לאכול לארוחת בוקר יוגורט.

 

כולנו חוטאים בפשעים כאלה, גדולים יותר או פחות. אדם סאטווי שהחושים שלו בהירים והתודעה שלו נקייה וצלולה לרוב לא ישגה בבחירות לא נכונות מן הסוג הזה. התשוקות שלו ישרתו את המצב הגופני המאוזן שלו כמו גם את האני העליון שלו.

 

פשעים נגד החוכמה הפנימית קורים גם ברמה המנטלית. רגשות כמו קנאה, שנאה או תאוות בצע גם הם מוציאים מאיזון את הדושות וגורמים בסופו של דבר למחלות.

 

 

3.   השפעת הזמן (Parinama)

 

זמן = שינוי. לכן מציינים הטקסטים האיורוודיים את הזמן כפקטור שמייצר בגוף שלנו אפקט בלתי נמנע בדושות. הדושות מצויות במצב מתמיד של שינוי, במעגלים שונים של חיים. תחילת החיים למשל מאופיינות בדושה קאפה, בגדילה ובנייה של הגוף (אנאבוליזם). אמצע החיים נתונים לדושה פיטה, שאחראית לשינוי, טרנפורמציה ויצירה (מטאבוליזם). השלב השלישי והאחרון של החיים נתון לדושה ואטה, שבהיותה מורכבת מאוויר וחלל, מסמלת היעדר של קאפה ונוכחות הדרגתית של חידלון (קטאבוליזם). לכן אנשים זקנים הופכים לקטנים ורזים מאוד. הם מאבדים מהקאפה שלהם ונעשים אוויריריים, ולכן גם סובלים ממחלות מנטליות שקשורות בוואטה, כמו דמנציה או בעיות נוירולוגיות אחרות. אדם שחי חיים שלמים עם ואטה לא מאוזנת עתיד לחלות בזקנתו במחלות מן הסוג הזה

.

לכן שמירה על הדושות מאוזנות, בהתאם לחילופי העונות ומעגלי החיים שמביאים איתם שינוי מתמיד, היא הבסיס לאיזון ובריאות.

 

 

ענו על השאלון ותגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

share