רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:
תורת הריפוי ההודית, מן הרפואות העתיקות בעולם. מכילה ידע על-זמני ואוניברסלי ונוגעת בכל רבדי הקיום ועל כן מתאימה לכל אדם, בריא או חולה, בכל מקום

איורוודה, הרפואה העתיקה בעולם

איורוודה, "ידע החיים" בתרגום מסנסקריט, היא תורת הריפוי ההודית. כמו היוגה והמדיטציה, גם האיורוודה בת אלפי שנים. כמשתמע משמה האיורוודה היא הרבה יותר מדרך חכמה ואפקטיבית לריפוי תחלואי הגוף. האיורוודה היא תורה עתירת ידע להבנת החיים והאדם. בשל רוחב היריעה שלה, עומקה וההשפעה המטיבה שלה, היא נחשבת לוודה (veda) החמישית של "ארבע הוודות", כתבי הקודש העתיקים. 

האיורוודה, הרפואה העתיקה ביותר שיושמה באופן ציבורי, עברה במהלך אלפי השנים שהיא קיימת שלבים רבים והיוותה השראה ומקור לרפואות רבות אחרות, ביניהן הרפואה היוונית העתיקה, הרפואה הטיבטית וגם הרפואה הסינית.

כיום האיורוודה היא אחת משלוש הרפואות הרשמיות בהודו והיא מתורגלת במדינות מערביות רבות בכל רחבי העולם. האיורוודה עוסקת בתחומים רבים, ביניהם רפואה פנימית, רפואת נפש, רפואת ילדים, רפואת נשים הכוללת טיפול באישה היולדת, בבעיות חלב אם ובבעיות נוספות הקשורות במחזורי החיים של האישה, סקסולוגיה (טיפול בבעיות בתפקוד המיני, הגברת עונג מיני ועוד) וענף שלם העוסק ברפואה מונעת, הארכת החיים והשבחתם. בניגוד לרפואה המערבית המודרנית, הדוגלת בהתמחויות בנושאים ספציפיים, הרפואה האיורוודית, כמו הרבה רפואות עתיקות,  היא הוליסטית במהותה ועל הרופא להיות בקי בכל תחומי העיסוק הללו.

על פי תפיסת העולם האיורוודית האדם הוא רפליקה של היקום; כל מה שקיים בעולם קיים גם באדם. חומרי הגלם של כל המערך המופלא הזה הם חמשת היסודות; אש, מים, אוויר, אדמה וחלל (space).


חמשת היסודות מרכיבים את שלוש הדושות; ואטה, פיטה וקאפה – שלושה כוחות שקיימים בטבע כולו. בבני אדם, בחיות, בצמחים, בכל גרגיר ובכל תופעה, מרמת התא ועד רמת הגוף, ברמה הפיזית וברמה המנטלית.

 

ארבעה חוקים קוסמיים שעומדים בבסיס הרפואה האיורוודית

1. הרוח חזקה מהגוף. שכן ללא רוח אין גוף. וכאשר אין גוף – אין גם רוח. משמע נפש חזקה ותודעה ערה וממוקדת יכולים לנצח כל מחלה גופנית.

2. הכל מתחיל בבלתי מוחשי. במיינד, ומשפיע על העולם הפיזי. כלומר מקור כל המחלות הוא בתודעה. 

 
3. חוק הסיבה והתוצאה. החוק השלישי של ניוטון, הקובע כי לכל פעולה יש אפקט חוזר, קרי תוצאה, הוא לא אחר מאשר חוק הקארמה. קארמה בהקשר איורוודי היא פעולה. כל פעולה, בכל מישור, גוררת אחריה תגובה. אדם שיאכל צ'ילי כל יום בהכרח יוציא את הדושה פיטה מאיזון, כלומר יגביר בגופו את יסוד האש, מה שעשוי לגרום לו לתחושות כמו חום, עצבנות, גירוי אדמדם על העור או דלקת.


4. המיקרוקוסמוס זהה למקרוקוסמוס. כל מה שיש בחוץ, ביקום, יש בפנים, בגוף שלנו.

  האפשרות לריפוי

הריפוי על פי הרפואה האיורוודית מבוסס על נקודות המוצא הללו. מאחר והאדם והיקום חולקים את אותם יסודות ותכונות, האדם יכול "לקחת" מהעולם את מה שחסר לו ו"להשיב" חזרה את מה שיש לו ממנו בעודף. במילים אחרות: דומה לעולם יגדיל דומה ושונה לעולם יקטין שונה.

למשל אדם שסובל מעודף ליחה. יסוד האדמה והמים גבוהים אצלו (ליחה דומה במרקמה לבוץ שנוצר מערבוב של מים ואדמה) ולכן ייטב לאותו אדם אם יצרוך איכויות שהפוכות למצב הפנימי הזה של קור, צמיגיות ודביקות. היסוד שיסייע לנגוד את המצב הזה הוא אוויר. את יסוד האוויר אנחנו צורכים בנשימה כמובן, אבל לא רק. קטניות למשל, בהיותן מייבשות וסופחות לחות (הניחו חומוס בקערת מים למשך הלילה. בבוקר רוב המים ייעלמו. בנוסף, קטניות נוטות לגרום לגזים במערכת העיכול. ומה הם גזים אם לא אוויר?) הן בדיוק מה שאותו אדם שסובל מליחה צריך "לקחת" מן העולם.עוד על ואטה, פיטה, קאפה 


ענו על השאלון ותגלו מהו הטיפוס הגופני-נפשי שלכם 

 

share