רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפוס קאפה-ואטה

יסודות: מים ואדמה, אוויר וחלל

     

טיפוסי קאפה-ואטה הם לרוב גבוהים אבל כל שאר איבריהם ממוצעים לחלוטין. הם תמיד ישאפו להיות במקום חם, ללבוש סוודר נעים וחם ולרוב גם יסבלו מנוכחותו של מזגן, גם בקיץ. הם מאוד אוהבים קיץ והצורך שלהם בחום הוא פיזי כמו גם רגשי.

   

התכונה המרכזית שמאפיינת את טיפוסי קאפה-ואטה היא קור, שאופייני הן לוואטה שמורכבת מאוויר וחלל והן לקאפה שמורכבת ממים ואדמה – תמהיל שמייצר איכות לחה וקרה.

   

הדבר שחסר להם יותר מכל הוא חום (פיטה) ועל כן טיפוסים אלה עשויים לסבול מעיכול איטי ומנטייה לעצירות, מבעיות נשימה ומעודף ליחה. לרוב תהיה להם משיכה למזונות חמים וחריפים ולסטימולנטים שונים כגון קפה, סיגריות ואלכוהול.

   

טיפוסי קאפה-ואטה מורכבים מאיכויות הפוכות שמייצרות בתוכם ריקוד של ניגודים. הקאפה (אדמה ומים) מביאה להם יציבות, חוסן גופני ונפשי, קרקוע כמו גם תכונות של כבדות, איטיות ועצלות. הוואטה (אוויר וחלל) מביאה בדיוק תכונות הפוכות של תנועה, חוסר נחת, תזזיתיות, חוסר קרקוע ותחושה של פחד וחרדה מן החיים.

   

בדרך כלל הם נלהבים מאוד ממה שהם עושים ויכולים לעבור בקלות בין תקופות שבהן הם קלילים, אווריריים ופתוחים, לתקופות של כבדות, איטיות, עצלות והסתגרות. הוואטה והקאפה שונות מהותית אחת מהשנייה וההיעדר של פיטה אצל טיפוסים אלה מקשה עליהם לעתים להתאזן. בשל הניגודיות העמוקה הזאת שמאפיינת אותם, עליהם להיזהר מאוד מקפיצה למסקנות נמהרות. כאשר הקאפה גבוהה יותר טיפוסים אלה יהיו אנשים יציבים וחסונים, מנטלית וגופנית.

   

כאמור, טיפוסים אלה צריכים להביא אל חייהם חום. חום פיזי (שהות במקומות חמימים, לבוש חם ונעים בסתיו ובחורף, אוכל חם ומחמם ועוד) וחום רגשי ומנטלי – את אש הפיטה שתעורר ותצית אותם, בייחוד כשכבדות הקאפה משתלטת עליהם.

   

כשטיפוסי קאפה-ואטה עוסקים בפעילות גופנית הם יכולים להיות אתלטים מצוינים. כשהם שוקעים לתוך כבדות וחוסר מעש הם משמינים רק מלהסתכל על אוכל ומתקשים להוריד במשקל. לרוב הם בריאים ויש להם חיסוניות גבוהה. אין להם את הרעב שטיפוסי פיטה חשים אבל הם בהחלט יכולים להיקשר לאוכל ולמצוא בו משען נפשי ורגשי.

   

אם הוואטה שלהם לא מופרעת, השינה שלהם טובה והם בעלי נטייה לישון יותר מהנדרש. טיפוסי קאפה לרוב לא אוהבים פעילות גופנית ומעדיפים להתבטל אבל כשהם כבר מתחילים בפעילות פיזית כלשהי, הם רווים מכך נחת גדולה.

   

כשהם מאוזנים, בשל החיבור שלהם לאדמה, יש להם עוצמה רבה ויכולת מנהיגות. הם יציבים נפשית, בעלי אמונה חזקה ויכולת לחוש אהבה וחמלה. יש להם זיכרון טוב, קול מתוק, תווים עגולים ורכים, עיניים טובות ויכולת להשרות ביטחון על הסובבים אותם. יכולה להיות להם נטייה לאגור כסף וחפצים ובמצב לא מאוזן יכולים להיות חמדניים ולהיקשר יתר על המידה לחפצים או לאנשים.

   

העור שלהם קר למגע (לעתים גם מחזור הדם שלהם אינו תקין ולכן כפות הידיים והרגליים שלהם קרים). הם מזיעים מעט ואין להם ריח גוף חזק מדי.

 

הטבע של ואטה, בייחוד כשהוא לא מאוזן אצלם, עשוי לייצר אצל טיפוסים אלה נטייה לנדודי שינה ורגישות יתר של מערכת העצבים.

   

האיכויות הבולטות של קאפה  הן קור, לחות, דביקות, שמנוניות איטיות ועל כן אורח החיים והתזונה שלהם צריכים להכיל את התכונות הנוגדות. טיפוסי קאפה חייבים לעסוק בפעילות גופנית ולהקפיד על תזונה נוגדת קאפה, כלומר תזונה חמה, חריפה, לא שמנונית ולחה אולם עליהם לדאוג לא לייבש יתר על המידה ולהוציא את ואטה מאיזון, הדושה השנייה שלהם.

   

קאפה חזקה במיוחד בחורף ובאביב ולכן צריך לשמור על דיאטת אנטי קאפה בזמנים אלה ביתר שאת. ואטה חזקה יותר בקיץ ובסתיו ולכן בתקופה זו יש לאכול דיאטה שתשמור על ואטה מאוזנת, כלומר דיאטה מעט יותר לחה ושמנונית. במשך כל השנה הדיאטה של טיפוסים אלה צריכה להיות חמה.

   

מאחר וגם קאפה וגם ואטה מאופיינות בקור וצריכות חום, הטעמים שטובים להם הם הטעמים החמים: חמוץ, מלוח וחריף. מהטעמים הקרים (מתוק, מר ומצמת) יש לצרוך פחות – בייחוד בתקופות שבהן הוואטה והקאפה גבוהות.

   

עקרונית, הטעם המתוק מוריד ומאזן ואטה אבל מעלה קאפה. לכן בקיץ ובסתיו (הסתיו הוא הזמן שהוואטה בשיאה) יש לצרוך מאכלים חמוצים ומלוחים אבל לאזן אותם עם מר, חריף ומצמת.

   

בחורף ובאביב (זמן הקאפה) יש לצרוך את הטעם החריף אבל לאזן אותו עם הטעם המתוק, חמוץ ומלוח.

   

מזג האוויר האידיאלי עבור טיפוסי קאפה-ואטה הוא מזג אוויר חם. טיפוסים אלה יסתדרו מצוין עם בני זוג פיטה.

       

הנחיות כלליות להורדת קאפה

   

  • הקפידו על פעילות גופנית מדי יום, אפילו קצרה 
   

  • הימנעו משנת צהריים ובייחוד לאחר אוכל
   

  • צמצמו את שעות השינה שלכם ל-6-7 שעות
   

  • הימנעו ממזון ומשקאות קפואים
   

  • הימנעו מאכילת מוצרי חלב וממזון שומני וכבד מדי 
   

  • הימנעו מארוחות קרות ולא מבושלות
   

  • אכלו מעט. אכילה איטית תסייע בכך
   

  • הקפידו על סדר יום קבוע כדי לשמור על ואטה מאוזנת
   

  • דאגו לחמם את עצמכם כאשר מזג האוויר מתקרר