רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפוס פיטה-ואטה

יסודות: אש, מים, אוויר, חלל

טיפוסי פיטה-ואטה הם אנשים נמרצים ופעלתניים, לא מסוג האנשים שישמחו להתבטל יום שלם בחוסר מעש. הם לרוב יהיו רזים, בעלי מבנה גוף ממוצע.

הם מדברים מהר, זזים מהר וחושבים הרבה ומהר. כשהם לא מאוזנים הם תזיזיתיים וחסרי מנוחה.

שני כוחות פועלים בהם: מן הצד האחד בוערת בהם אש, שמביאה להם איכויות של אינטנסיביות, נטייה לרגזנות, חוסר סבלנות ו"פתיל קצר".  מן הצד השני נושבת בהם רוח (אוויר), שמרחיקה אותם מן הקרקע, הופכת אותם לאווריריים ורחפנים וגורמת להם להיות בתנועה כל הזמן, פנימית וחיצונית.

הניגודיות הזאת בין אש ורוח, שמצד אחד משלימים ומלבים אחד את השני אולם עד למידה מסוימת, בה הרוח כבר מכבה את האש – הופכת את טיפוסי הפיטה-ואטה לאנשים סוערים ותזזיתיים.

פיטה (אש) מביאה להם איכויות של חום; הם חדים, לעתים אפילו "שורפים", קצרי רוח ובעלי עיכול מצוין, מנטלית ופיזית. ואטה (אוויר) מביאה להם איכויות של קור, יובש ותנועה. 

הוואטה והפיטה כל הזמן "מתחלפות" ביניהן אצל טיפוסים אלה. כשהוואטה לא מאוזנת הם חווים פחד וחרדות. כשהפיטה יוצאת מאיזון הם נעשים עצבניים וחסרי מנוחה. כשהם לא מאוזנים ושרויים במתח נפשי החרדות והפחד מתחלפים בכעס ואגרסיה, מה שהופך אותם לעתים לטיפוסים שתלטניים. שוכן בתוכם קונפליקט פנימי קבוע בין האספקט השולט והמוביל של פיטה לבין האספקט החרד והלא בטוח בעצמו של ואטה. 

טיפוסי פיטה-ואטה הם אנשים "חמים", יצירתיים ואינטנסיביים. הם מהירי מחשבה, חריפים ונוטים להיות חסרי סבלנות בסביבת אנשים פחות חכמים מהם. יש להם יכולת מצוינת ללמוד ו"לעכל" רעיונות חדשים ואף להמציא כאלה בעצמם. האופי של פיטה הופך אותם לאנשים לא פשרנים ולא פעם הם גם יגלשו לפנאטיות ופרפקציוניזם. תמיד תהיה להם את ה-תשובה הנכונה, גם כשהם לא יודעים אותה. טיפוסי פיטה נוטים להקריח ולהאפיר בגיל מוקדם; מקובל לייחס את התופעה הזאת לאינטלקט החריף שלהם ש"שורף" להם את הראש.

האופי של פיטה הופך אותם גם לשיפוטיים וביקורתיים וכאמור - חסרי סבלנות. חבויה בהם גם אגרסיה שעלולה לצאת החוצה כשהם לא מאוזנים. יש להם נטייה להיות וורקוהוליקים ותחרותיים. 

כשהם מאוזנים הם משלבים את היכולת המנטלית והחשיבה המקורית של ואטה ביחד עם היכולת הפרקטית של פיטה להניע ולהזיז דברים והופכים לאנשים יצירתיים, פעלתניים וסוחפים. הדרך הנכונה עבורם להתנהל תהיה לרתום את האווריריות הזאת לטובת התפתחות פנימית-רוחנית. לטיפוסי פיטה-ואטה יש פוטנציאל גבוה לנסוק לגבהים רוחניים.  

טיפוסי פיטה-ואטה לא אוהבים חום אולם גם היכולת שלהם לסבול את הקור של החורף היא מוגבלת, בשל טבע הוואטה שלהם. הניגודיות בין האש לאוויר ממשיכה גם עם התיאבון שלהם. הם אוהבים לאכול אבל הוואטה שלהם לא מאפשרת להם לעכל ארוחות גדולות מדי. הם לרוב יאהבו לאכול מזונות שמנוניים וכבדים (כמו תפוחי אדמה, מאפים, גבינות, נזידים) שיביאו להם את האיכות שחסרה להם יותר מכל: קאפה. לעתים, התשוקה שלהם למזונות מסוג קאפה, כשהיא עוברת את הגבול, תגרום להם לליחה ונזלות. הטעם המתוק הוא הטעם הכי טוב עבורם, שכן הוא מאזן הן את הפיטה והן את הוואטה.

הוואטה (אלמנט הרוח) גורמת להם להיות נתונים למצבי רוח ולנוע תדיר בין תחושות של שמחה, יצירתיות ופעלתנות יתר לתחושות של חולשה וחרדה מן העולם. גם ברמה הגופנית הם נתונים כל הזמן לשינויים. יש להם נטייה לעבור דירות, להחליף עבודות וקריירות, להחליף בני זוג. כמו הרוח, הם כל הזמן בתנועה. גם על פניהם יהיה איזשהו סימן לאותה אי סדירות; שן בולטת, עין אחת גבוהה יותר מהשנייה ועוד.

הדושה ואטה עלולה לגרום להם לסבול מבעיות שינה. מערכת העצבים המפותחת והחשופה שלהם הופכת אותם לאנשים מאוד רגישים 

יש להם דמיון מפותח והם אוהבים לחלום בהקיץ. הם לומדים מהר, אך גם שוכחים מהר. הם אוהבים להרעיף אהבה אך לעתים זה נובע מתוך פחד, תכונה מרכזית שמאפיינת את טיפוסי ואטה, בייחוד כשהם לא מאוזנים. 

הטבע הזז והאקטיבי שלהם הופך אותם לאנשים שיכולים להרוויח כסף בקלות, אבל באותה קלות הם גם יבזבזו אותו ויתקשו מאוד לחסוך. יש להם ראייה בהירה של המציאות, יכולת לפתח רעיונות ונטייה חזקה לעיסוק ברוחניות וחלקם אף בורכו בנטיות כמו ראיית נסתר. 

יציבות, קרקוע וסדר בכל תחומי החיים - בתזונה, בשעות השינה, בעבודה, במקום המגורים ועוד - הם מה שטיפוסים אלה צריכים יותר מכל. 

האיכויות הבולטות של טיפוס פיטה-ואטה הם חום, נוזליות, קלות, תנועה (אש מתרוממת מעלה ואין לה משקל) ועל כן אורח החיים הנכון עבורם צריך להכיל את התכונות הנוגדות. טיפוסי פיטה-ואטה צריכים לדאוג לצנן עצמם פיזית ומנטלית ולקרקע את האש שנוטה לעלות למעלה. אולם עליהם לדאוג לא לצנן את עצמם יתר על המידה, שלא להעלות את הדושה ואטה, המתאפיינת בתכונות של קור, יובש, ותנועה.

טיפוסי פיטה-ואטה צריכים להימנע מסטימולנטים למיניהם כמו קפה, סיגריות, סמים, אלכוהול ומזונות חריפים, ולהתרכז יותר בטעם המתוק, המזין והמקרקע. 

פיטה וגם ואטה חזקות במיוחד בקיץ (חום ויובש) ולכן עליהם להקפיד על אורח חיים נכון בתקופה זו ביתר שאת. בעונה הקרה, כשוואטה עולה, עליהם להתאים את אורח החיים והדיאטה לפי דושה זו ולדאוג להזין, לשמן ולחמם את עצמם.  

בני זוג מטיפוס קאפה יסייעו לטיפוסים אלה להתקרקע במשך כל השנה.

הנחיות כלליות להורדת פיטה

  • שתו משקאות צוננים ומתקתקים אך לא קפואים. הימנעו ממשקאות ברד או ממשקאות עם קרח
  • הרבו בשהות ליד מים, אגמים, ים, דשא לח
  • עיסוי בשמן קוקוס. מרחו מעט שמן קוקוס על הקרקפת ועל כפות הרגליים לפני השינה. מצנן פיטה ומרגיע ואטה ויעיל לשינה עריבה. בסתיו ובחורף אפשר להחליף את שמן הקוקוס בשמן שומשום.
  • שמן סנדלווד, לשימוש כבושם. מומלץ למרוח טיפה במצח, באזור העין השלישית. ניתן גם להבעיר קטורת בריח סנדלווד או להבעיר שמן סנדלווד במבער שמנים. גם שמן ורדים מצנן וטוב מאוד לפיטה 
  • הקפידו על דיאטה לא חריפה מדי, בייחוד בקיץ ובסתיו. אכלו מאכלים בעלי איכות מקררת ודאגו שהדיאטה לא תהיה יבשה מדי. 
  • הימנעו משהייה תחת השמש הקופחת. 
  • הקפידו על שגרת יום קבועה
  • הקפידו על 8 שעות שינה 
  • הקפידו לעשות פעילות מרגיעה על בסיס יומיומי, כמו יוגה (רצוי מהסוג הנינוח כמו ויג'ננה, שיבננדה או ויניאסה. הימנעו מאשטנגה), מדיטציה, טאי צ'י או הליכה. הימנעו מפעילות גופנית תזזיתית ומאומצת מדי שמעלה פיטה וגם ואטה
  • הקפידו לישון לפני חצות. ולפחות פעם אחת בשבוע לכו לישון ממש מוקדם, ב-22:30