רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפוס ואטה-קאפה

יסודות: אוויר, חלל, מים ואדמה

טיפוסי ואטה-קאפה הם לרוב גבוהים אבל כל שאר איבריהם ממוצעים לחלוטין. הם תמיד ישאפו להיות במקום חם, ללבוש סוודר נעים וחם ולרוב גם יסבלו מנוכחותו של מזגן, גם בקיץ. הם מאוד אוהבים קיץ והצורך שלהם בחום הוא פיזי כמו גם רגשי.

התכונה המרכזית שמאפיינת את טיפוסי ואטה-קאפה היא קור, שאופייני הן לוואטה שמורכבת מאוויר וחלל והן לקאפה שמורכבת ממים ואדמה – תמהיל שמייצר איכות לחה וקרה.

הדבר שחסר להם יותר מכל הוא חום (פיטה) ועל כן טיפוסים אלה עשויים לסבול מעיכול איטי ומנטייה לעצירות, מבעיות נשימה ומעודף ליחה. לרוב תהיה להם משיכה למזונות חמים וחריפים ולסטימולנטים שונים כגון קפה, סיגריות ואלכוהול, שכמובן לא טובים להם וסוחטים מהם את האנרגיה שיש להם.

טיפוסי ואטה-קאפה מורכבים מאיכויות הפוכות שמייצרות בתוכם ריקוד של ניגודים. הוואטה (אוויר וחלל) מביאה תכונות של תנועה, חוסר נחת, תזזיתיות, חוסר קרקוע ותחושה של פחד וחרדה מן החיים. הקאפה (אדמה ומים) מביאה להם יציבות, חוסן גופני ונפשי, קרקוע כמו גם תכונות של כבדות, איטיות ועצלות.

בדרך כלל הם נלהבים מאוד ממה שהם עושים ויכולים לעבור בקלות בין תקופות שבהן הם קלילים, אווריריים ופתוחים, לתקופות של כבדות, איטיות, עצלות והסתגרות. הוואטה והקאפה שונות מהותית אחת מהשנייה וההיעדר של פיטה אצל טיפוסים אלה מקשה עליהם לעתים להתאזן. בשל הניגודיות העמוקה הזאת שמאפיינת אותם, עליהם להיזהר מאוד מקפיצה למסקנות נמהרות. 

כאמור, טיפוסים אלה צריכים להביא אל חייהם חום. חום פיזי (שהות במקומות חמימים, לבוש חם ונעים בסתיו ובחורף, אוכל חם ומחמם ועוד) וחום רגשי ומנטלי – את אש הפיטה שתעורר ותצית אותם, בייחוד כשכבדות הקאפה משתלטת עליהם. 

השינה שלהם לרוב קלה ויכולה להיות להם נטייה לנדודי שינה. מערכת העצבים שלהם מאוד מפותחת ורגישה ולכן קשה להם לעתים עם גירויים חזקים מדי.

העור שלהם קר למגע (לעתים גם מחזור הדם שלהם אינו תקין ולכן כפות הידיים והרגליים שלהם קרים). הם מזיעים מעט מאוד ואין להם ריח גוף חזק מדי.

כאמור, מצד אחד יש בהם את יסוד הוואטה, שכל הזמן מניע אותם לזוז; להחליף דירות, עבודות, קריירות, בני זוג. כמו הרוח, יש בהם חלק שכל הזמן רוצה להיות בתנועה. מן הצד השני יש בהם את הקאפה המקרקעת שיכולה לגרום להם להישאר במקום.

כשהוואטה לא מאוזנת העור, השיער והציפורניים שלהם נוטים להיות יבשים. 

התיאבון שלהם משתנה והם יכולים לנוע בין ימים שלמים של חוסר אכילה לימים של אכילה מופרזת. אין להם את הרעב שטיפוסי פיטה חשים אבל הם בהחלט יכולים להיקשר לאוכל ולמצוא בו משען נפשי ורגשי. 

יש להם דמיון מפותח והם אוהבים לחלום בהקיץ. הם אוהבים להרעיף אהבה אך לעתים זה נובע מתוך פחד, תכונה מרכזית שמאפיינת את טיפוסי ואטה, בייחוד כשהם לא מאוזנים. 

בגלל שיש להם נגיעה בספירה האוורירית של הקיום, כשהקאפה לא משתלטת ומכבידה עליהם, יש להם ראייה בהירה של המציאות, יכולת לפתח רעיונות, נטייה חזקה לעיסוק ברוחניות וחלקם אף בורכו בנטיות כמו ראיית נסתר. 

לצד איכויות האוויר של ואטה, לטיפוסים אלו יש גם את איכויות האדמה של קאפה. כשהוואטה שלהם לא יוצאת מאיזון הם חשים את החיבור לאדמה ואת היציבות הנפשית שמעניקה הדושה קאפה. כמו גם את האמונה והיכולת לחוש אהבה וחמלה. 

האיכויות הבולטות של ואטה הן קור, יובש, קלות ותנועה ועל כן אורח החיים והתזונה שלהם צריכים להכיל את התכונות הנוגדות. טיפוסי ואטה צריכים לשמור על סדר יום קבוע (שנוגד את הטבע השואף לשינוי שלהם), להזין ולחמם את עצמם ולשמור על תזונה מקרקעת, חמה ושמנונית, אולם עליהם לדאוג לא להזין ולשמן יותר מדי על מנת שלא להוציא מאיזון את קאפה, הדושה השנייה שלהם. במשך כל השנה הדיאטה של טיפוסים אלה צריכה להיות בעלת איכות אנרגטית מחממת, מה שיוביל לאיזון עמוק הן של הוואטה והן של הקאפה.

ואטה חזקה יותר בקיץ ובסתיו ולכן בתקופה זו יש לאכול דיאטה שתשמור על ואטה מאוזנת, כלומר דיאטה מעט יותר לחה ושמנונית. קאפה חזקה במיוחד בחורף ובאביב ולכן צריך לשמור על דיאטת אנטי קאפה בזמנים אלה ביתר שאת.

מאחר וגם קאפה וגם ואטה מאופיינות בקור וצריכות חום, הטעמים שטובים לטיפוסים אלה הם הטעמים החמים: חמוץ, מלוח וחריף. מהטעמים הקרים (מתוק, מר ומצמת) יש לצרוך פחות – בייחוד בתקופות שבהן הוואטה והקאפה גבוהות.

עקרונית, הטעם המתוק מוריד ומאזן ואטה אבל מעלה קאפה. לכן בקיץ ובסתיו (הסתיו הוא הזמן שהוואטה בשיאה) יש לצרוך מאכלים חמוצים ומלוחים אבל לאזן אותם עם מר, חריף ומצמת.

בחורף ובאביב (זמן הקאפה) יש לצרוך את הטעם החריף אבל לאזן אותו עם הטעם המתוק, חמוץ ומלוח.

מזג האוויר האידיאלי עבור טיפוסי ואטה-קאפה הוא מזג אוויר חם. טיפוסים אלה יסתדרו מצוין עם בני זוג פיטה. 

הנחיות כלליות להורדת ואטה

  • הקפידו על שגרת יום קבועה. אין דבר שיותר מאזן את התזזיתיות של ואטה מאשר סדר.
  • הקפידו על אכילת שלוש-ארבע ארוחות קטנות ביום. הימנעו מימים שלמים של חוסר אכילה.
  • שמנו את עצמכם - פנימית וחיצונית. הקפידו לאכול אוכל שמנוני, מזין ומקרקע. והקפידו לעסות את גופכם מדי יום בשמן שומשום חמים. אם אין זמן לעיסוי גוף מלא - מרחו לפני השינה שמן שומשום על כפות הרגליים והידיים.
  • הימנעו מאוכל קר, מארוחות סנדוויץ או סלט. הקפידו על ארוחות חמות ומזינות.
  • הקפידו על 8 שעות שינה. 
  • לבשו בגדים חמים בחורף ובסתיו.
  • הימנעו ממשקאות קרים, משקאות עם קרח, משקאות מוגזים או משקאות ברד במשך כל השנה. העדיפו משקאות חמים או בטמפרטורת החדר.
  • העדיפו מזג אוויר חמים.
  • הקפידו לעשות פעילות מרגיעה על בסיס יומיומי, כמו יוגה (רצוי מהסוג הנינוח כמו ויג'ננה, שיבננדה או ויניאסה. הימנעו מאשטנגה), מדיטציה, טאי צ'י או הליכה. הימנעו מפעילות גופנית תזזיתית ומאומצת מדי שמעלה ואטה ופיטה
  • הקפידו לישון לפני חצות. ולפחות פעם אחת בשבוע לכו לישון ממש מוקדם, ב-22:30