רוצים לקבל ממני עדכונים על סדנאות, מתכונים ומאמרים חדשים?
שם:
דוא"ל:

טיפוס ואטה-פיטה

יסודות: אוויר, חלל, אש מים

טיפוסי ואטה-פיטה הם אנשים נמרצים, פעלתניים ותזזיתיים, לא מסוג האנשים שישמחו להתבטל יום שלם בחוסר מעש. הם לרוב יהיו רזים, בעלי מבנה גוף ממוצע. 
 

הם מדברים מהר, זזים מהר וחושבים הרבה ומהר ויכולים לזגזג בקלות בין כמה פעילויות בו זמנית. כשהם לא מאוזנים הם תזיזיתיים וחסרי מנוחה. 


שני כוחות פועלים בהם: מן הצד השני נושבת בהם רוח (אוויר), שמרחיקה אותם מן הקרקע, הופכת אותם לאווריריים ורחפנים וגורמת להם להיות בתנועה כל הזמן, פנימית וחיצונית. מן הצד האחד בוערת בהם אש, שמביאה להם איכויות של אינטנסיביות, נטייה לרגזנות, חוסר סבלנות ו"פתיל קצר".  

הניגודיות הזאת בין אש ורוח, שמצד אחד משלימים ומלבים אחד את השני אולם עד למידה מסוימת, בה הרוח כבר מכבה את האש – הופכת את טיפוסי הוואטה-פיטה לאנשים סוערים ותזזיתיים.

ואטה (אוויר) מביאה להם איכויות של קור, יובש ותנועה. פיטה (אש) מביאה להם איכויות של חום; הם חדים, לעתים אפילו "שורפים", קצרי רוח ובעלי עיכול טוב, מנטלית ופיזית.

הוואטה והפיטה כל הזמן "מתחלפות" ביניהן אצל טיפוסים אלה. כשהוואטה לא מאוזנת הם חווים פחד וחרדות. כשהפיטה יוצאת מאיזון הם נעשים עצבניים וחסרי מנוחה. כשהם לא מאוזנים ושרויים במתח נפשי החרדות והפחד מתחלפים בכעס ואגרסיה, מה שהופך אותם לעתים לטיפוסים שתלטניים. שוכן בתוכם קונפליקט פנימי קבוע בין האספקט החרד והלא בטוח בעצמו של ואטה לבין האספקט השולט והמוביל של פיטה. מה שבטוח – הם תמיד בתנועה, בשינוי, נתונים לתנודות קיצוניות במצב הרוח והרגש.

טיפוסי ואטה-פיטה הם אנשים יצירתיים עם נטייה לעסוק בדברים רוחניים ומופשטים. הם מהירי מחשבה, מהירי דיבור, חריפים ונוטים להיות חסרי סבלנות בסביבת אנשים פחות חכמים ומהירים מהם. יש להם יכולת מצוינת ללמוד ו"לעכל" רעיונות חדשים ואף להמציא כאלה בעצמם. 

כשהם מאוזנים הם משלבים את היכולת המנטלית והחשיבה המקורית של ואטה ביחד עם היכולת הפרקטית של פיטה להניע ולהזיז דברים והופכים לאנשים יצירתיים, פעלתניים וסוחפים. הדרך הנכונה עבורם להתנהל תהיה לרתום את האווריריות הזאת לטובת התפתחות פנימית-רוחנית. לטיפוסי ואטה-פיטה יש פוטנציאל גבוה לנסוק לגבהים רוחניים.  

טיפוסי ואטה-פיטה לא אוהבים קור אולם גם היכולת שלהם לסבול את החום של הקיץ היא מוגבלת, בשל טבע הפיטה שלהם. הניגודיות בין האש לאוויר ממשיכה גם עם התיאבון שלהם. התיאבון שלהם לא סדיר והם לרוב יתקשו לעכל ארוחות גדולות מדי. הם לרוב יאהבו לאכול מזונות שמנוניים וכבדים (כמו תפוחי אדמה, מאפים, גבינות, נזידים) שיביאו להם את האיכות שחסרה להם יותר מכל: קאפה. לעתים, התשוקה שלהם למזונות מסוג קאפה, כשהיא עוברת את הגבול, תגרום להם לליחה ונזלות. הטעם המתוק הוא הטעם הכי טוב עבורם, שכן הוא מאזן הן את הפיטה והן את הוואטה.

הוואטה (אלמנט הרוח) גורמת להם להיות נתונים למצבי רוח ולנוע תדיר בין תחושות של שמחה, יצירתיות, דברנות ופעלתנות יתר לתחושות של חולשה וחרדה מן העולם. כדי לשמר את האנרגיה הגבוהה יותר הם נמשכים לריגושים ולחומרים מעוררים כמו קפה, אלכוהול וסיגריות, מה שכמובן לא טוב להם ומוביל אותם בסופו של דבר למצב של תשישות והתמוטטות. טיפוסי ואטה נתונים כל הזמן לשינויים. יש להם נטייה לעבור דירות, להחליף עבודות וקריירות, להחליף בני זוג. כמו הרוח, הם כל הזמן בתנועה, ועל הדרך הם יחפשו את הריגוש הבא. גם על פניהם יהיה איזשהו סימן לאותה אי סדירות; שן בולטת, עין אחת גבוהה יותר מהשנייה ועוד.

העור שלהם לרוב קר למגע (לעתים גם מחזור הדם שלהם אינו תקין ולכן כפות הידיים והרגליים שלהם קרים) ונוטה להיות יבש. גם השיער שלהם נוטה להתייבש ולהתפצל. ציפורניהם נוטות להיות יבשות וסדוקות. הם לרוב לא יאהבו מזגנים ונוטים לסבול מקור. הם מזיעים מעט מאוד וכמעט ואין להם ריח גוף.

התיאבון שלהם משתנה והם יכולים לנוע בין ימים שלמים של חוסר אכילה לימים של אכילה מופרזת. 

טיפוסי ואטה-פיטה נוטים לסבול מבעיות שינה, הם רגישים לכאב פיזי וקשה להם לשאת רעש חזק מדי. מערכת העצבים המפותחת והחשופה שלהם הופכת אותם לאנשים מאוד רגישים שחיים חיים בלתי יציבים. הטעם המר, שמורכב גם הוא מאותם היסודות של ואטה - אוויר וחלל - הוא הטעם שמאפיין אותם ודוחף אותם כל הזמן להמשיך ולזוז.

יש להם דמיון מפותח והם אוהבים לחלום בהקיץ. הם לומדים מהר, אך גם שוכחים מהר. הם אוהבים להרעיף אהבה אך לעתים זה נובע מתוך פחד, תכונה מרכזית שמאפיינת את טיפוסי ואטה, בייחוד כשהם לא מאוזנים. 

הטבע הזז והאקטיבי שלהם הופך אותם לאנשים שיכולים להרוויח כסף בקלות, אבל באותה קלות הם גם יבזבזו אותו ויתקשו מאוד לחסוך. בגלל שהם חיים בספירה האוורירית של הקיום, יש להם ראייה בהירה של המציאות, יכולת לפתח רעיונות, נטייה חזקה לעיסוק ברוחניות וחלקם אף בורכו בנטיות כמו ראיית נסתר. 

לטיפוסים אלו יש גם תכונות שמביאה הדושה פיטה. האופי של פיטה יכול להפוך אותם לעתים לאנשים לא פשרנים עם נטייה לפרפקציוניזם. שיפוטיים וביקורתיים וכאמור – לעתים גם חסרי סבלנות. חבויה בהם גם אגרסיה שעלולה לצאת החוצה כשהם לא מאוזנים. כשהפיטה מתגברת יכולה להופיע נטייה להיות וורקוהוליקים ותחרותיים. 

יציבות, קרקוע וסדר בכל תחומי החיים - בתזונה, בשעות השינה, בעבודה, במקום המגורים ועוד - הם מה שטיפוסים אלה צריכים יותר מכל. 

האיכויות הבולטות של טיפוס ואטה-פיטה הם קור, יובש, תנועה, קלות (גם לאש וגם לאוויר אין לה משקל) וחום ועל כן אורח החיים הנכון עבורם צריך להכיל את התכונות הנוגדות. טיפוסי ואטה-פיטה צריכים לדאוג להזין ולקרקע את עצמם. עליהם לדאוג לשמן ולחמם את הקור והיובש של ואטה אולם לדאוג לא להוציא מאיזון גם את פיטה, המתאפיינת בתכונות של חום ומעט שמנוניות. 

טיפוסי ואטה-פיטה צריכים להימנע מסטימולנטים למיניהם כמו קפה, סיגריות, סמים, אלכוהול ומזונות חריפים, ולהתרכז יותר בטעם המתוק, המזין והמקרקע. 

פיטה וגם ואטה חזקות במיוחד בקיץ (חום ויובש) ולכן עליהם להקפיד על אורח חיים נכון בתקופה זו ביתר שאת. בעונה הקרה, כשוואטה עולה, עליהם להתאים את אורח החיים והדיאטה לפי דושה זו ולדאוג להזין, לשמן ולחמם את עצמם.  

מבחינה גופנית יש להם נטייה לסבול מעצירויות, כאבי מפרקים, חרדות וחולשה כללית.

בני זוג מטיפוס קאפה יסייעו לטיפוסים אלה להתקרקע במשך כל השנה.

הנחיות כלליות להורדת ואטה

  • הקפידו על שגרת יום קבועה. אין דבר שיותר מאזן את התזזיתיות של ואטה מאשר סדר.
  • הקפידו על אכילת שלוש-ארבע ארוחות קטנות ביום. הימנעו מימים שלמים של חוסר אכילה.
  • שמנו את עצמכם - פנימית וחיצונית. הקפידו לאכול אוכל שמנוני, מזין ומקרקע. והקפידו לעסות את גופכם מדי יום בשמן שומשום חמים. אם אין זמן לעיסוי גוף מלא - מרחו לפני השינה שמן שומשום על כפות הרגליים והידיים.
  • הימנעו מאוכל קר, מארוחות סנדוויץ או סלט. הקפידו על ארוחות חמות ומזינות.
  • הקפידו על 8 שעות שינה. 
  • לבשו בגדים חמים בחורף ובסתיו.
  • הימנעו ממשקאות קרים, משקאות עם קרח, משקאות מוגזים או משקאות ברד במשך כל השנה. העדיפו משקאות חמים או בטמפרטורת החדר.
  • העדיפו מזג אוויר חמים.
  • הקפידו לעשות פעילות מרגיעה על בסיס יומיומי, כמו יוגה (רצוי מהסוג הנינוח כמו ויג'ננה, שיבננדה או ויניאסה. הימנעו מאשטנגה), מדיטציה, טאי צ'י או הליכה. הימנעו מפעילות גופנית תזזיתית ומאומצת מדי שמעלה ואטה ופיטה
  • הקפידו לישון לפני חצות. ולפחות פעם אחת בשבוע לכו לישון ממש מוקדם, ב-22:30